Podsumowanie pierwszego dnia Google I/O 2021

19.05.2021

W tym wpisie przygotowałem krótkie podsumowanie pierwszego dnia Google I/O. Skupiłem się na opisaniu mniej popularnych nowości, które może nie są tak szczegółowo omawiane, jak Android 12 czy Android Wear, ale są równie ciekawe.

Jetpack Compose produkcyjnie od czerwca

Wersja 1.0 biblioteki Jetpack Compose pojawi się już w czerwcu. Oznacza to, że Jetpack Compose będzie gotowy do produkcyjnego użycia w aplikacjach. Mimo że o Jetpack Compose słyszymy i czytamy od dawna, na jego temat pojawiają się liczne artykuły, to moim zdaniem prawdziwy rozwój tej technologii dopiero się rozpocznie.

Więcej informacji

Jetpack Macrobenchmark

Pojawiła się nowa biblioteka androidx.benchmark.benchmark-macro, która umożliwia mierzenie czasu start aplikacji (w trybach COLD, WARM i HOT) na urządzeniach z Android 10 i wyżej. Cieszy mnie fakt, że Google nadal poświęca sporo uwagi tematowi mierzenia wydajności i dostarcza nam kolejne narzędzia.

Więcej informacji:

Non-transitive R i Lint Cache

Z prezentacji What’s new in Android Gradle plugin wyłapałem dwie zmiany, które mogą wpłynąć na krótszy czas budowania projektu. Pierwszą z nich jest wsparcie tzw. nieprzechodznich klas R.java. Nowy plugin będzie pozwalał wyraźnie określić, z których zasobów konkretnie korzystamy. Druga zmiana, nad którą wciąż pracują, to możliwość zapisywania w cache rezultatu zadania Lint.

Więcej informacji:

Android Gradle Test Runner - spójne testy

Od teraz uruchamianie testów jednostkowych i instrumentacyjnych będzie przebiegać w taki sam sposób, niezależnie czy uruchamiamy je bezpośrednio z Android Studio, czy z terminala. Mała zmiana, ale pozwoli na uniknięcie błędów związanych ze środowiskiem, w którym uruchamiamy testy.

Więcej informacji:

Emulator Snapshots

Android Gradle plugin w wersji 7.0-alpha13 umożliwia zapisanie stanu emulatora w momencie, kiedy uruchamiany na nim test się nie powiódł. Tak zapisany snapshot, możemy załadować i uruchomić w Android Studio, aby namierzyć problem.

Więcej informacji:

Zarządzanie testowymi emulatorami

W pliku build.gradle możemy zdefiniować konfigurację jednego lub wielu emulatorów, na których możliwe będzie uruchomienie testów. Ułatwi to konfiguracje po stronie CI i dodatkowo zapewni większą powtarzalność wykonywanych testów.

Więcej informacji:

To wszystko z mojej strony, jeżeli Ty również trafiłeś na coś ciekawego w czasie pierwszego dnia Google I/O to możesz się tym ze mną podzielić na Twitterze :)