DevDroid #017

29.05.2020

Witaj w kolejnym wydaniu 🤖 W tym tygodniu polecam rozpocząć lekturę od wpisów na temat najnowszych wydań Android Studio i AGP. Również mocno zachęcam do artykułu na temat monad, bardzo ciekawa lektura. Dodatkowo od tego tygodnia jesteśmy na Facebooku :)

Artykuły

 • Android Studio 4.0

  Android Studio 4.0 jest dostępne w stabilnej wersji! We wpisie znajdziesz podsumowanie najważniejszych zmian. Moimi ulubionymi są Build Analyzer i uruchamianie emulatora wewnątrz Android Studio (chociaż tutaj przyda się duży monitor 😃).

 • Android Gradle plugin 4.0.0

  Razem z wydaniem Android Studio, do kanału stabilnego trafił plugin Android Gradle plugin w wersji 4.0.0. Na szczególną uwagę zasługuje wsparcie całkiem sporej liczby funkcji Javy 8, m.in.: java.util.stream, java.time, java.util.function, java.util.Optional.

 • The Result Monad

  Pora na odrobinę programowania funkcyjnego. Adam pokazuje, w jaki sposób monady ułatwiają obsługę błędów i pozwalają na pisanie bardziej zwięzłego i przejrzystego kodu. Bardzo ciekawy artykuł, zdecydowanie warto przeczytać.

 • Designing and Working with Single View States on Android

  Autor przedstawia różne drogi projektowania klas odpowiadających za stan widoku. Takie klasy mają szczególnie zastosowanie w przypadku architektur MVI i MVVM.

 • Introducing Niddler

  Krótkie wprowadzenie do narzędzia pozwalającego monitorować zapytania HTTP z poziomu Android Studio. Działanie dosyć zbliżone do działania Network Profiler, dostępnego w AS.

 • Stop using Gradle buildSrc. Use composite builds instead

  Przy pomocy Kotlina możemy od jakiegoś czasu definiować konfigurację projektu w Gradle. Może to mieć negatywny wpływ na czas budowania. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się jak composite builds mogą rozwiązać ten problem.

 • Sequences vs Iterable in Kotlin

  Kolejne porównanie z cyklu Sequences vs Iterables. Jednak to moim zdaniem zasługuje na uwagę ze względu na przeprowadzenie benchmark testów. Sprawdź ostatnią sekcję artykułu, jeśli jesteś ciekawy wyników.

 • Storage updates in Android 11

  Omówienie nadchodzących zmian w Androidzie 11 w kontekście dostępu do dysku.

Wideo & Audio

Open Source & Tools

Wydarzenia

Bądź na biężąco

 • Zapisz się na newsletter, aby otrzymać kolejne wydania prosto do skrzynki email.