DevDroid #016

22.05.2020

Witaj w szesnastym wydaniu newslettera :) Dziękuje wszystkim czytelnikom za przesłanie swoich materiałów. Jeśli chcesz podzielić się ciekawym znaleziskiem, to prześlij link przy pomocy formularza lub Twittera.

Artykuły

 • Understanding Kotlin Coroutines with this mental model

  Autor przy pomocy pięciu punktów tłumaczy sposób działania korutyn w Kotlinie. Artykuł dedykowany osobom, które już znają korutyn, ale jeszcze nie czują się pewnie w tej dziedzinie.

 • Introduce SharedFlow

  Propozycja rozszerzenia Kotlin Coroutines o SharedFlow. W skrócie jest to implementacja Flow, która działa niezależnie od obserwatorów. Dodatkowo posiada cache już wyemitowanych wartości (możemy osiągnąć taki sam efekt jak przy użyciu ReplaySubject/BehaviorSubject w RxJava).

 • Multiple navigation graphs (with bottom navigation bar)

  Autor pokazuje jak wykorzystać Jetpack Navigation do obsłużenia bardziej złożonego grafu nawigacyjnego pomiędzy ekranami.

 • The one and only object

  Wyjaśnienie w jaki sposób object pozwala zastosować wzorzec Singleton w Kotlinie. Nawet jeśli już z tego korzystasz, to artykuł dobrze objaśnia finalny kod po kompilacji. Omówione zostają również zagadnienia dotyczące companion object oraz wyrażeń zawierających object.

 • Reification of the Erased

  Tym razem wyjaśnione zostaje słowo kluczowe reified. Pozwala uzyskać dostęp do informacji na temat typu generyka w czasie działania programu. Dzięki temu możemy uniknąć dobrze znanych ostrzeżeń z Javy na temat rzutowania tzw. unchecked cast.

 • Android Unidirectional Data Flow — Kotlin Flow vs. RxJava

  Omówienie implementacji jednokierunkowego grafu przepływu danych przy pomocy Kotlin Flow i RxJava.

 • Implementing Dark theme in your Android Application

  Jeśli Twoja aplikacja nie obsługuje jeszcze ciemnego trybu, to koniecznie sprawdź ten artykuł. W poprzednich wydaniach newslettera znajdziesz więcej materiałów na ten temat.

Wideo & Audio

Open Source & Tools

Bądź na biężąco

 • Zapisz się na newsletter, aby otrzymać kolejne wydania prosto do skrzynki email.