DevDroid #010

10.04.2020

Witaj w już 10 wydaniu DevDroid.pl 🎉 Jak zawsze znajdziesz porcję ciekawych artykułów, materiałów wideo i podcastów. Moim zdaniem warto szczególnie ciekawych projektem jest ProteGo, który znajdziesz w sekcji Open Source i który możesz pomóc rozwijać.

Artykuły

 • Migrating Duolingo’s Android app to 100% Kotlin

  Po dwóch latach i całkowitym przepisaniu aplikacji z Javy na Kotlin, Duolingo dzieli się swoimi przemyśleniami i wnioskami z procesu migracji. Podsumowując przedstawione wnioski dwoma słowami: było warto.

 • ViewBinding – the New Standard for View Interaction Handling in Android

  Kolejny artykuł przedstawiający ViewBinding na Androidzie. Na uwagę zasługuje szczegółowe porównanie z istniejącymi metodami umożliwiającymi interakcje z widokami (findViewById, ButterKnife, Kotlin synthetics). Dodatkowo zostały wskazane pewne ograniczenia metody, o których warto wiedzieć przed rozpoczęciem korzystania z ViewBinding.

 • Database Inspector - Android Studio 4.1 Canary 5

  W najnowszej wersji Android Studio 4 Canary 5 znajdziemy narzędzie pozwalające łatwo przeglądać i modyfikować bazy danych w aplikacji.

 • Customizing WorkManager — Fundamentals

  Autor przedstawia eleganckie rozwiązanie, dające nam pełną kontrolę nad sposobem tworzenia klas Worker. Jest to szczególnie przydatne, kiedy nasz Worker musi skorzystać z dodatkowych zależności, innych niż standardowo dostarczany Context i WorkerParameters.

 • Effective Kotlin: Use Sequence for bigger collections with more than one processing step

  Sekwencje w Kotlinie co prawda nie są nową funkcjonalnością dodaną w ostatnim czasie, ale moim zdaniem warto je znać. Jeśli do tej pory nie miałeś okazji skorzystania z nich albo chciałbyś się dowiedzieć na czym polega różnica pomiędzy Iterable a Sequence i kiedy warto je stosować to ten artykuł jest dla Ciebie.

 • Coroutines & Patterns for work that shouldn’t be cancelled

  W pewnych przypadkach chcemy, aby uruchomiona korutyna została dokończona pomimo zamknięcia aktywności/fragmentu. W jednym z poprzednich wydań wysłałem artykuł przedstawiający podejście z użyciem NonCancellable. Jednak nie jest to rozwiązanie idealne w każdym przypadku, powyższy artykuł objaśnia alternatywne podejście.

 • The Top 20 Android Studio Plugins

  Autor przedstawia 20 najciekawszych jego zdaniem pluginów do Android Studio. Z jednej strony zbyt duża liczba wtyczek może spowolnić Android Studio (dlatego warto wyłączyć te nieużywane) a z drugiej strony dobry plugin pozwala nam znacząco ułatwić pracę i zaoszczędzić sporo czasu. Moim osobistym faworytem jest numer 20 ;)

 • Android lint rule for immutable Kotlin data classes

  Autor udostępnia swoją regułę do linta, która dba o zapewnienie, że data class są niezmienne. Dołączony projekt na Githubie może być dobrym projektem referencyjnym, jeśli chcemy stworzyć własne reguły linta.

 • Analyze and improve Android app performance with System Tracing

  Dobre wprowadzenie do mierzenia i poprawiania wydajności aplikacji. Autor przedstawia na przykładach, w jaki sposób poprawił czas startu aplikacji.

Wideo & Audio

Open Source

 • ProteGo-app - aplikacja ułatwiająca przejście z ogólnopolskiego lockdownu do selektywnej kwarantanny. Rozwijana jako projekt open source.
 • kotlin-mvvm-covid19 - proste narzędzie do monitorowania liczby zachorowań COVID19, zbudowana w oparciu o nowoczesne biblioteki.
 • Chucker 3.2.0 - najnowsza wersja biblioteki Chucker, ułatwiającej monitorowanie zapytań HTTP.
 • Learn-Jetpack-Compose-By-Example - repozytorium służące do nauki Jetpack Compose na podstawie przykładów.

Wydarzenia

Podziel się

Jeśli uważasz, że przedstawione tutaj treści są wartościowe to podziel się tym wydaniem z jedną osobą. Będę bardzo wdzięczny za każdy share :)